Jdi na obsah Jdi na menu

Naše fena SAO - Lexi

 Lexia Zlatá louka* 16.11.2016 

2x CAJC, 2x BOJ,1x BOB

!!!VYŠETŘENÍ DKK A/A , DLK 0/0 !!! PREVENTIVNÍ KARDIO-VYŠETŘENÍ- BEZ NÁLEZU !!!

10_8563.jpg

Naši první asiatku jsme si pořídili jako pomocnici na naši rodinnou farmu.

Než jsme se rozrostli o tuto krásnou psici,dlouho jsme asiaty sledovali, snažili se je poznat, zjišťovali si veškeré potřebné informace,nahlédli k nim blíže co se povah týče (jak by se měl správně sao chovat, co je žádoucí a co naopak ne) ale i exteriéru kde jsme se přesvědčili o tom,že není asiat jako asiat a kolikrát dokáží jedinci působit jako zcela odlišná plemena.Je spousta typů..linií a my jsme se chtěli zaměřit na lehčí typ sao,vyvarovat se lymfatizmu, těžkým zvířatům. Zkrátka jsme začali poznávat, pohybovat se ve světě sao, který není tak úplně jednoduchý, jak se z prvu zdá. V neposlední řadě jsme velmi dlouho a pečlivě vybírali chovatelskou stanici, kde chovají takovýto typ psů, kde nekříží jen tak něco mezi sebou,ale důkladně se vybírá spojení danných jedinců, kde jsou ověření psi se super zdravím,vyrovnanou povahou.

 

 

Avara                                                                              Pushtun Barsuk

avaraaa.jpgpushtun.jpg

 

Matka: Avara- import Rusko po otci Bojnak - vyvezen přímo od turkmenských

pastevců od stád. Po matce Ak-Gul.

Otec: Pushtun Barsuk - Typický představitel turkmenského typu, vede krev významných  Turkmenských psů  jako Alar, Akgush, Akela III po  Arlan, Akbay.
 

 

bojnak.jpgakgul.jpgAk-Gul    

 

   Bojnak 

 

 

 

 

Avary rodokmen

avary-rodokmen.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fenečku jsme chtěli ušatou abychom se mohli i u nás v ČR věnovat výstavám, ocásek má kupírovaný, což nás na druhou stranu omezuje zas v některých sousedních zemích ale alespoň něco si zachovala do standardního vzhledu.

Lexi se podle mne vydařila nejen exteriérově ale především povahově, kde nás nejednou překvapila svým samostatným jednáním a věcným vyřešením problému. 

Již několikrát nám zachránila drůbež před škodnou, všechna zvířata na naší farmě (kozy,ovce,skot...) bedlivě hlídá,má k nim velice blízký vztah,neublíží ani těm nejmenším. Mohu se zkrátka na ní spolehnout, je typická v  povaze správného pastevce.

Co se týká cizích lidí, s námi může k nám kdokoli, ví, že je to tak v pořádku i když nespouští z očka. Za plotem budí respekt s vyjímkou dětí, na žádné dítě neštěká,dítě není hrozba a v tomto je naprosto skvělá, mám v ní jistotu že jim neublíží. 

O to víc pak miluje naše děti, na svou výšku to není žádný neřízený tank,ale u dětí spíše takový slon v porcelánu,snaží se je vítat a chovat se v jejich přítomnosti vždy s ohledem na jejich postavičky :) Je fyzicky i psychicky velice vyrovnaná.

 

Další věc ve které jí již mohu vychválit je ta,že ač (zatím) nemáme důkladně oplocenou pastvinu pro zvířata, tak Lexi zná své hranice a i když by hravě mohla bez vyvinutí jakékoli námahy na prolezení plotu jít, nejde. Je si velice vědoma toho,jaký prostor jí byl určen a kde má právo jednat.

Lexi vyzdvihuje její celkově milá povaha, ale zároveň ostražitá a v případě nutnosti je připravena vždy jednat..a nejen v našich očích vždy správně.

Co se týká jiných či cizích psů, snažíme se velice důkladně socializovat. V přímém kontaktu s cizími psy je Lexi kamarádka, dá se na ní štípat dříví..do chvíle než by si však něco začal druhý pes, nebo se choval nějak nevhodně...to pak rozdává výchovné :)) 

 

Velice bychom si přáli aby se naše ch.s. rozšířila o chov sao a pevně doufáme, že nám to Lexi umožní a my jednou budeme s hrdostí předávat a zachovávat typově exteriérové i povahovou typické zdravé pastevce, kteří budou mít co nabídnout do chovu.

 

lex.jpg