Jdi na obsah Jdi na menu

Chovatelský servis

Ke každému námi odchovanému štěněti patří chovatelský servis. Zde jsem vypsala pár poznatků ze života strakáčů. Také pár důležitých informací které by se mohli novým páníčkům našich štěňátek hodit :)mala.jpg

Vážení páníčci našich štěňátek,

dostáváte nehotového psího kamaráda, jehož psychický i fyzický vývoj zcela závisí na Vaší péči.

Pokuste se mu maximálně věnovat jeho první rok života. Pokud mu ukážete včas vše, co může v budoucnu náhodně zažít (jízda MHD, vlakem, přeplněná tržnice, kamarádění s jinými psy, seznámení s jinými zvířaty, návštěva restaurace atd.), budete mít perfektního přítele po celý zbytek jeho života.

Pamatujte, že pes potřebuje vedení jako malé dítě, pokud vycítí, že vůdce smečky je nerozhodný nebo nedůsledný, musí v rámci zachování fungující smečky tuto roli převzít sám.

Do třetího očkování není vhodné venčit štěňátko mimo zahradu či vzdálenější okruh domova a ani zvát jiné psy k Vám domů. Vydržte tuto dobu, jde o bezpečnost štěňátka.

Dopřejte svému strakáčovi výběr hraček, čím víc různých hraček bude mít, tím je menší pravděpodobnost, že si zvolí věc, kterou vy byste rozhodně nechtěli.

Na pelíšek v bytě byste měli mít vyhrazené klidnější místo, ale ve Vaší blízkosti. Malé štěňátko spí až 20 hodin denně, proto jej nikdy nebuďte. Když spí, roste.

Štěňátka jsou zatím krmená 4x denně v 7, 12, 17, 22 hod. Tento maratón Vám skončí 3tím měsícem života, kdy už stačí dávat jídlo 3krát denně. Dávkování je uvedeno na obalu krmiva.

Od ½ roku života dávejte jednu dávku celoživotně či ji rozdělte na 2 části (ráno a večer).

Výběr krmiva zahrnuje velký sortiment, doporučuji krmit kvalitně, zdraví a vzhled pejska se na tomto určitě projeví. Doporučuji BARF (krmení přirozenou syrovou stravou) - na trhu je již velký výběr dodavatelů. Spousta zverimexů již prodává syrové mražené maso nebo je mnoho e-shopů,např.Vetamix.cz , dopsimisky.eu a spoustu dalších.

 Z granulí doporučuji Taste of the Wild, Platinum, Marph, Carny Love, Orijen apod., z levnějších lepších pak Brit Care, Bosh, K-9, Acana..apod. Štěňátka jsou zvyklá baštit jak granule (Carny Love,Brit Care) tak i syrové maso. 

Nezapomeňte svého čtyřnohého přítele také chránit před klíšťaty a blechami. Poraďte se s veterinářem, který antiparazitikum dát na štěňátko, je velký výběr sprejů, kapek, obojků různě od daného věku. My jsme na štěňátko používali sprej Frontline. V dospělosti mohu doporučit obojek Foresto, který vydrží celou sezonu, je antialergenní, nezapáchá a nevadí kočkám. Dobrý je také Kiltix, který je ale trochu cítit a jeho složení může více dráždit psy s citlivou kůží. Například Alfa se nám po něm dost drbala.

Pokuste se dodržet, aby se štěňátko do 6 měsíců nezatěžovalo na nohy a klouby (skoky, překážky), je to prevence proti kloubní a loketní dysplazii.

Základní výcvik doporučuji trénovat mimo domov, určitě je dobré navštívit Psí školu či jiné cvičiště – pejsek se naučí být ovladatelný i mezi skupinkou jiných psů, zároveň se socializuje. Již brzy začněte s tréninkem přivolání, odměňujte pejska pokaždé, když ho zavoláte. Nikdy ho pokaždé hned nepřipínejte na vodítko, pes si nesmí spojit přivolání s přivázáním. Například z 5ti přivolání ho jednou připněte na vodítko.

Nikdy štěně nehoňte – spíše od něj utíkejte, on sám se musí naučit si Vás hlídat.

Dbejte na to a dávejte pozor, se kterým psem jde štěně do kontaktu, nebezpečí, že cizí pes zaútočí může pokazit budoucí vztah štěňátka k ostatním psům.

Nezanedbejte nácvik samoty, strakáčci často trpí separační úzkostí, obzvlášť ve štěněčim a mladistvim věku.Cvičte pozitivně, hodně chvalte, místo trestů spíše ukazujte štěňátku jak to dělat správně.

V případě jakéhokoli dotazu se na mě můžete kdykoliv obrátit.

Poskytuji poradenství po celý pejskův život.

Přeji Vám do společného života hodně úspěchů a spokojenosti.

 

Monika Malichová

CHS Beauty from Village